Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
Nowa Huta
#1
Nowa Huta

Nowa Huta to ponad stutysięczne miasto położone na granicy Aurodycji z Ernestią. Jest to ośrodek akademicki i przemysłowy tej części kraju. Miasto na dwie części dzieli rzeka Noteć, stąd też nazywane jest ono czasem Nową Hutą Notecką. Przemysł w mieście odradza się po latach recesji i zamykania zakładów.

To taki krótki wstęp do opisu nowego miasta, które chciałbym zaprezentować Wam na łamach forum. Aurodycja, to fikcyjne państwo stworzone przeze mnie przed wielu laty na potrzeby gry SimCity4 i publikacji na forum - w takiej formie jak robicie to z Citiskami. Jeśli ktoś jest tutaj z forum SimCity Polska to serdecznie pozdrawiam Wink

Na początek dwie zajawki - screeny z centrum miasta. Postaram się publikować w miarę regularnie. Opisy mogą być dosyć szczegółowe więc nie pbierzcie mnie za wariata Duży uśmiech

[Obrazek: ac852f04527f20b4.jpg]

[Obrazek: 7f06416cf4fc02fe.jpg]


Ciąg dalszy nastąpi Smile
SZyMeX napisał 22-05-2019, 22:14:
Drobna poprawka. Nie wrzucamy linkowanych zdjęć ponieważ wtedy nie będzie można powiększyć miniaturki.
A screeny można w bardzo łatwy sposób wrzucać poprzez forumowy system załączników Wink
 Podziękowali: garfield , Piterdaw
  Odpowiedz
#2
fajnie fajnie Smile i w sumie klimat troszeczke jak z podrasowanego SC4 , a co do simcitypolska Frown to bylo najfajniejsze polskie forum szkoda ze padlo. Odsnie nazwy panstwa hmm cos mi swita xD
  Odpowiedz
#3
A więc najpierw trochę opisu miasta, żeby wprowadzić do tematu.

Nowa Huta


Nowa Huta to graniczne miasto na północnym wschodzie kraju, położone nad rzeką Notecią. Ośrodek akademicki i przemysłowy. Miasto zamieszkuje obecnie ok. 130tys osób.

[Obrazek: 5662817947835baa.png]
Położenie Nowej Huty na mapie Aurodycji (kolor zielony). Kolorem fioletowym zaznaczono Ernestię.


Herb i flaga miasta:

[Obrazek: 48b5ca50bb44eefbgen.jpg]       [Obrazek: 4c08e2610f0b374cgen.png]Historia

Miasto zostało założone w XVI wieku nad rzeką Notecią jako osada dla pracowników hut szkła należących do ówczesnego księcia Królestwa Morwiańskiego - Karola Szczepańskiego. Pierwotną nazwą osady była Szklanowica. Jednak w czasie wojny Morwiańsko-Ernestiańskiej w latach 1789-1804 znaczna część osady została zniszczona a istniejące tam zakłady huty szkła zlikwidowano.

Tuż po zakończeniu wojny rozpoczęto odbudowę Zamku Książąt Morwiańskich, który został zniszczony w czasie wojny. Właściwie, przed wojną zamek nie został dokończony, więc mowa jest o wznowieniu budowy. Zamek na wzgórzu Srebrna Góra ukończono w 1809, a więc w niecałe 5 lat powstała wielka budowla która swoim rozmachem konkurować mogła z innymi zamkami w całym Królestwie.

Po wojnie w 1807 roku rozpoczęto odbudowę miasta, ale wszystkie zakłady przemysłowe przeniesiono do oddalonej na zachód od Szklanowicy, nowej miejscowości - Huta. Przez niemal cały kolejny wiek to Huta dzierżyła miano największego ośrodka przemysłowego na wschodnich rubieżach Królestwa Morwiańskiego.
Na szczęście dla Szklanowicy - w Hucie zaczęło brakować rąk do pracy więc nowe zakłady zaczęto lokować w innych miejscowościach. Tak też przemysł wrócił do Szklanowicy. W 1860 roku Szklanowica uzyskała prawa miejskie zmieniając swoją nazwę na Nowa Huta.
Gwałtowny rozwój miasta nastąpił na przełomie wieków. W 1916 roku Nowa Huta wyprzedziła "starą" Hutę pod względem liczby mieszkańców. Działania wojenne podczas I WŚ szczęśliwie ominęły miasto. Poszkodowany był jedynie zamek, który spłonął niemalże w połowie.

II Wojna Światowa nie była jednak już tak łaskawa dla miasta. O ile celem nalotów nie były zabytkowe części miasta (zamek, osiedla mieszkaniowe) to znacznie ucierpiały obiekty przemysłowe i wojskowe. Dziś już mało kto zdaje sobie sprawę, że w południowej części miasta stacjonował garnizon wojskowy oraz istniało lotnisko wojskowe. Wojna zabrała to wszystko ze sobą. Wojsko już nigdy nie wróciło do Nowej Huty.
Lata 70-te to z jednej strony rozkwit miasta - powstają nowe osiedla, liczba ludności podwaja się względem liczby mieszkańców tuż po wojnie, powstają dogodne połączenia drogowe z resztą kraju. Z drugiej strony - to odpływ wielu pracowników poza miasto. Huty szkła w innych częściach kraju znacznie lepiej prosperowały a rozwijający się transport drogowy i kolejowy scentralizował produkcję. Ratunkiem dla miasta okazała się być budowa elektrowni atomowej 10km na południe od miasta we wsi Hryczewków. Wielu mieszkańców miasta skazanych na bezrobocie znalazło pracę przy budowie i obsłudze elektrowni.
W 1999 roku kiedy Królestwo Morwiańskie stało się częścią Zjednoczonego Królestwa Aurodycji, Nowa Huta stała się jednym z najbardziej wysuniętych na północ miast Aurodycji i największym miastem granicznym (obok Wiśniewa i Ochoty).

[Obrazek: wkwtQoW.jpg]Centralny plac miasta - Rynek Duży


[Obrazek: 83Vley2.jpg]
Rynek Duży nocą.


Gospodarka

Gospodarka miasta opiera się głównie na handlu i usługach oraz przemyśle wydobywczym. W granicach miasta działają zakłady wydobycia piasku, huty szkła i szyby naftowe. Od niedawna działa również rafineria i kilka rodzajów fabryk - od produkujących meble po fabryki produktów spożywczych. Tereny okalające miasto to natomiast obszary upraw leśnych (produkcja drewna i pochodnych) oraz tereny rolnicze (sady owocowe, zboża, produkty zwierzęce).

[Obrazek: ZgbWgZY.jpg]
Tereny upraw leśnych pod miastem. Niegdyś funkcjonowało ich więcej, ale tereny przekształcono pod zabudowę. Powstały wtedy osiedla Wyręby, Pieńki i Ścinka. Co powstanie w przyszłości tutaj?


[Obrazek: ucbUoSK.jpg]
Rafineria w nowej Hucie. Zakład należy do Morwiańskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

[Obrazek: lWf7lul.jpg]
Tereny pozyskiwania kruszywa, między innymi do produkcji szkła w hutach.


[Obrazek: c1kAmqc.jpg]
Jeden z najstarszych zakładów przemysłowych w mieście. Fabryka butów.
W kolejnych wpisach będę chciał przedstawić (kolejność przypadkowa)
- stare miasto

- osiedla mieszkaniowe
- infrastruktura drogowa, kolejowa, transport publiczny
- tereny zielone, obiekty sportowe i rekreacyjne
- obszary rolnicze
- przemysł
- przejście graniczne Nowa Huta - Groskienniki
 Podziękowali: Lcniko , SZyMeX , Astrokuba
  Odpowiedz
#4
Ryneczek bardzo klimatyczny i swojski Smile
  Odpowiedz
#5
Pięknie i malowniczo się to przedstawia. Bardzo ładny Herb. To wszystko na prawdę dodaje realizmu :Smile

Pozdrawiam
  Odpowiedz
#6
Cześć Łukasz! Świetnie Cię tu widzieć z nowym miastem. A co ważne miastem z naprawdę przyzwoitym detalem. W starszej części naprawdę czuć klimat Aurodycji z SC4. Nie przypadł mi za to do gustu przemysł, opierający się głównie na budynkach z DLC. Bolą szczególnie vanillowe drzewka na plantacjach. Polecam Ci obczaić serie Marble Mountain na YouTube i zobaczyć jak ten problem został tam rozwiązany. Co do rafinerii masz na tym forum świetną inspirację w postaci Polbrowa. No i jako studenta górnictwa boli piasek szklarski wydobywany koparkami wielonaczyniowymi :/
  Odpowiedz

Witaj na Cities Skylines PL!
Aby dodać odpowiedź zaloguj się, lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zalogowani użytkownicy mogą odpowiadać w wątkach

Szybka rejestracja

Możesz także skorzystać z opcji szybkiej rejestracji za pomocą facebooka.Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości