Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
Iława
#1
[Obrazek: H34Wicp.jpg]


Po dłuższej nieobecności chciałbym dzisiaj zaprezentować koncepcje budowy nowego miasta - Iławy. Po zakupieniu przeze mnie dwóch dodatków- Snowfall i After Dark, zdecydowałem się na budowę nowego miasta i porzucenie Stalowej Woli, która była moją pierwszą próbą urbanistyczną w Cities Skylines. Bogatszy w doświadczenia zdobyte w trakcie budowy Stalowej Woli, podjąłem decyzję, aby kolejne miasto zbudować na specjalnie pobranej mapie, po przygotowaniu tematów budynków i obiektów z których będę korzystał przynajmniej przez większy czas budowy Iławy. Z góry zaznaczam, że moim zamiarem nie jest odwzorować prawdziwe miasto, a tylko posiłkuję się nazwą miasta na Mazurach, bo po prostu nie lubię wymyślać fikcyjnych nazw. Poza tym nigdy tam nie byłem Duży uśmiech


[Obrazek: wOLFyCc.jpg]

KONCEPCJA:

Iławę chciałbym zbudować umieszczając ją w przestrzeni i czasie. Specjalnie dla celów budowy miasta pobrałem mapę, która według mnie najbardziej oddaje klimat pojezierza ( http://steamcommunity.com/sharedfiles/fi...e+district ). Oczywiście musiałem dokonać pewnym korekt na mapie ( przekształcenie autostrad, zmiany terenu itp), aby wyglądała ona w miarę wiarygodnie. Chce rozpocząć relację z Iławy w 1944 r. tak aby przynajmniej do 2017 r. rozwijać miasto w pewnych uwarunkowaniach historycznych, a następnie budować już swobodnie. W tym celu planuje rozpocząć grę w 2044 r. (czas z gry), w trakcie 29 lat przygotowywałem miasto tak aby "przejąć" w imieniu polskiej władzy ludowej kontrolę nad miastem odzyskanym w ramach Ziem Odzyskanych od bratniego narodu radzieckiego :P po II wojnie światowej. Miasto już miało rozwinięta zabudowę historyczną i oczywiście strefę przemysłową i okoliczne wsie w konkretnym stylu architektonicznym. Oczywiście nie da rady w tej grze oddać wszystkiego w realiach historycznych na 100%, ale podjąłem jakąś próbę, którą uważam na w miarę udaną Smile.


PROBLEMY:

Zanim rozpocznę opowieść historii miasta może jeszcze minąć kilka tygodni (sesja za pasem, a grę mam tylko na komputerze poza miastem w którym studiuje). Ponadto jak dobrze wiecie w trakcie komuny gospodarka była centralistycznie planowana, dlatego przynajmniej w miarę możliwość chciałbym to oddać stawiając wszystkie budynki poprzez RICO (postaram się zrobić tak aby koszty stawiania budynków były wysokie), jednak akurat wykorzystam moda na unlimited money, gdyż w owym czasie nie było samorządu terytorialnego w naszym kraju przez co o wszystkim decydowała Warszawa Duży uśmiech. Na mapie z której korzystam jest kilka źródeł wody co spowodowało w pewnym momencie powodzie, dlatego rozważam dokonywanie takich klęsk ręcznie (nie mam natural disasters), a także charakterystyczne mocne eksploatowanie natury w owym okresie, które spowoduje wysokie zanieczyszczeniami środowiska. Może wpadnę również na jakieś koncepcję dotyczące stanu wojennego czy strajków no jeszcze nie wiem. Możecie mi dopomóc w kwestii pomysłów.

FORUM:

Zdjęcia z gry będę wrzucał w miarę moich postępów w grze, co pewien okres czasu, czasami może on być kilku miesięczny. Będę starał się iść co kilka lat w grze ( może co 4 lata) i wrzucać zdjęcia z tego co się dzieje w mieście i okolicach. Zachęcam Was do dzielenia się pomysłami lub przemyśleniami dotyczącego planu miasta i jego rozwoju, może je wykorzystam w grze, a wy w nagrodę otrzymacie ulicę swojego nicku w Iławie Duży uśmiech. Planuje w ten sposób stworzyć prawdziwy pamiętnik Iławy Duży uśmiech.

[Obrazek: 3MXo721.jpg]
  Odpowiedz
#2
Moim faworytem są ronda, także mógłbyś na przedmieściach zrobić kilka osiedli w małych rondach Smile
Co do samego pomysłu na miasto, bardzo fajnie i na pewno będę często zaglądał.
  Odpowiedz
#3
Mnie bardzo przypadła do gustu, fotografia z początku posta , mógłbyś więcej takich zapodać na tle miasta. No i powodzenia z realizacją pomysłu ! Bo widzę że jest ambitny .
Ja na początku też tak mam, projekt jest mega ambitny , cała mapa zabudowana . Ale w połowie już sprzęt nie wyrabia i zanikają chęci .

Wysłane z mojego Redmi Note 3 przy użyciu Tapatalka
  Odpowiedz
#4
Pomysł ambitny zobaczymy z realizacją Duży uśmiech. Postaram się to zrobić jak najlepiej. Pod koniec miesiąca powinny być zdjęcia z wyzwolenia przez Armię Czerwoną Duży uśmiech. Jeśli chodzi o ronda nie ma sprawy postaram się dodać jak najwięcej, choć początkowo moją koncepcją było tworzenie dróg głównych (ta z góry do dołu) i podporządkowanych (ta droga na prawo), coś jak na dołączonym zdjęciu Wink.

[Obrazek: r5ey0Da.jpg]
  Odpowiedz
#5
[Obrazek: P7w57fa.jpg]
Stare Miasto


[Obrazek: 4UuYgdu.jpg]



[Obrazek: obxlWQs.jpg]





[Obrazek: 51kJcaL.jpg]



[Obrazek: Ouui4bM.jpg]


[Obrazek: uH7Gk7K.jpg]
Brama Olsztyńska



[Obrazek: BlgjChk.jpg]



[Obrazek: j0YVjl8.jpg]
Targ



[Obrazek: 48uuwmR.jpg]
al. Armii Ludowej/ul. Grodzka



[Obrazek: fRuvrqH.jpg]
Osiedla przesiedleńców



[Obrazek: KTp9DwF.jpg]



[Obrazek: JIYJYkR.jpg]
  Odpowiedz
#6
No jest klimat Smile Ja zawsze mam problem ze zbudowaniem takiego prawdziwego starego miasta a tobie wyszło to na prawdę ładnie.
Jakie masz plany teraz na miasto? Jakieś nowsze osiedla, czy np. port?
W każdym razie czekam na więcej screenów Smile
  Odpowiedz
#7
Za kilka dni wrzucę panoramy okolic miasta. Od tygodnia zastanawiam się co zrobić teraz. W moim zamyśle miasto położone jest na jeziorami, a nie nad morzem, a ta mapa, którą znalazłem w warsztacie najbardziej mi pasowała, więc może jakieś mariny czy jak się te porty dla jachtów nazywają, ale portów przeładunkowych itp. nie planuje tworzyć. Ostatnio szukam swojego podręcznika z historii ?, aby trochę się zorientować co dalej począć. Na razie miasto jest w 1945 roku tuż po wyzwoleniu przez Armie Czerwona w trakcie ofensywy ze stycznia 1945 roku. Na pewno będę się starał zbudować jakieś wielkie zakłady przemysłowe i osiedla mieszkalne, ale jeszcze muszę się zastanowić nad rozwojem miasta Duży uśmiech.
  Odpowiedz
#8
Ostatnia seria zdjęć z serii panoram, prezentująca okolicę miasta.


[Obrazek: eaFZLrL.jpg]



[Obrazek: N9AdeBw.jpg]



[Obrazek: K1FDC8F.jpg]



[Obrazek: QmmmMbU.jpg]



[Obrazek: 2HfnyOK.jpg]



[Obrazek: 3B3DseH.jpg]



[Obrazek: tGeLEqM.jpg]



[Obrazek: WdxPnAh.jpg]



[Obrazek: HRAMXfF.jpg]



[Obrazek: bZEzMNv.jpg]



[Obrazek: uW6N3T8.jpg]
  Odpowiedz
#9
PIONIERZY
1945-1948
https://www.youtube.com/watch?v=uFCsnWALq9E
 
7 stycznia 1945 r. zwycięska armia sojusznicza Związku Radzieckiego wyzwoliła miasto Iławę. Niemieccy hitlerowcy, którzy zwali je Deutsch Eylau, wycofali się nie stawiając oporu przed nacierającym 2 Frontem Białoruskim. Dzięki temu uniknięto zniszczeń zabudowy miasta. Niestety hitlerowcy wysadzili wszystkie mosty znajdujące się w okolicach, a także spalili zabudowę pobliskich wiosek, z których ewakuowali ludność cywilną.

[Obrazek: 2wRfMUm.jpg]
 
 
[Obrazek: uaL6dTl.jpg]

 
Już 18 stycznia 1945 r. z okolicznych miejscowości do miasta zaczęli przybywać Polacy. Pierwsi Polacy przybywający z zabużańskich ziem zachęcani do osiedlenia przez pierwszego polskiego burmistrza miasta przybyli wraz z ekspresową odbudową mostów kolejowych 26 kwietnia 1945 r..
 
[Obrazek: msB0pUj.jpg]
 
 
[Obrazek: e1MPUGR.jpg]
 
 
Przed pionierami stoją ciężkie zadania. Trzeba podnieść nowo zamieszkane ziemie ze zniszczenia. Na szczęście robotnicy, rolnicy i wszyscy proletariusze łączą wspólnie siły w celu odbudowania domów, fabryk, gospodarstw rolnych. Praca ta nie jest łatwa. Nadal tereny będące poprzecinane kanałami i jeziorami są odcięte od świata z powodu zniszczonych przepraw kolejowo-drogowych. Wspólny wysiłek przynosi efekty!
 
[Obrazek: JRhquyR.jpg]
 
 
[Obrazek: mMkUAXn.jpg]

 
Fabryki już funkcjonują z pełną mocą, produkując cegły, zaprawę oraz narzędzia konieczne do odbudowy zniszczonej przez niemieckiego okupanta Warszawy i Gdańska. Iławskie fabryki powinny stanowić wzór dla socjalistycznego narodu, jako przodownika w produkcji materiałów do odbudowy lokalnej jak i państwowej infrastruktury. Już most nad Jeziorakiem w połowie drogi między dwoma brzegami! A od początku budowy upłynął dopiero rok. Spójrzmy na most postawiony przez Wojsko Polskiego! Nie dość, że bohatersko walczyli Ci młodzi żołnierze z hitlerowskimi Niemcami i zdobywały Berlin to i całemu narodowi służą w odbudowaniu zniszczeń wojennych.
 
[Obrazek: CcK3GGU.jpg]
 
 
[Obrazek: nCbNrFJ.jpg]
 
 
[Obrazek: uoEhT3L.jpg]
 
 
W 1948 r. Jeszcze wiele pracy przed pionierami, ale już blisko 12 tysięcy nowych osadników w miejsce Niemieckich nazistów przybyło w celu budowy silnej, pokojowej i sprawiedliwej Polski Ludowej. Wielu z nich wraca z kapitalistycznego ucisku we Francji Vichy. Teraz w końcu mogą na własnej ziemi i dla własnego kraju na Ziemiach Odzyskanych z Prus Wschodnich, czy może raczej z Mazur Polskich tworzyć rodziny, wychowywać dzieci i żyć w pokojowej, sprawiedliwej i demokratycznej Rzeczpospolitej Polsce Ludowej!
 
[Obrazek: UnhMX2j.jpg]
 

[Obrazek: cHZeCbV.jpg]





Archiwalne zdjęcia wykonane przez Kazimierza Leneszyna, zachowane w archiwum miejskim Miasta Iława. Przedstawiają one miasto we wrześniu 1945 roku. 
https://imgur.com/a/BOrCS
  Odpowiedz
#10
PLAN SZEŚCIOLETNI
1949-1952
https://www.youtube.com/watch?v=KC39sKNC9Dk




[Obrazek: JEZ9a9s.jpg]

Obywatele Iławy, za wzorem całego społeczeństwa polskiego z entuzjazmem przyjęło ustawę Sejmu o 6 letnim planie rozwoju gospodarczego i budowy podstaw socjalizmu. Ustawa ta realizuje aspiracje polskiego społeczeństwa do współżycia w pokojowym świecie i do dobrobytu. W ramach planu 6 letniego w Iławie doszło do wybudowania nowych kilometrów dróg asfaltowych, jak i przebudowy starych dróg szutrowych i gruntowych.  W ramach budowy nowych dróg dokonano elektryfikacji miasta położonego za murami Starego Miasta, a także włączono do Iławy nowe dzielnice: Zatorze, Elektrownie, Bory Świerkowe.

[Obrazek: VIejuxR.jpg]


Napływowa ludność potrzebowała nowych izb mieszkalnych. W odpowiedzi na nie w pierwszym roku planu 6 letniego wybudowano nowe drogi i osiedle mieszkaniowe na Zatorzu. Nowe lokale są stanowczą odpowiedzią skierowaną do imperialistycznych burżuazyjnych mocarstw, że ziemie odzyskane już na wieki pozostaną złączone z Polską.

[Obrazek: s9DGeOQ.jpg]

[Obrazek: ecZwmTC.jpg]

Wielkim sukcesem na froncie socjalistycznego budownictwa jest nowa elektrownia wybudowana tam gdzie kiedyś była dzicz natury. Ze wszystkich sił mieszkańcy Iławy będą walczyć i pracować by zagłuszyć wrzawę podżegaczy wojennych! Przodownicy budownictwa pod komendą Witolda Majorowskiego i Wacława Szymborskiego dokonali niemożliwego. 70 tys. cegieł ułożonych w 1 dniu na placu budowy elektrowni sprawiło, że budowlańcy iławscy stanowią wzór dla budowniczych warszawskich, a elektrownia została wybudowana w ledwie 2 lata i już zasila prądem ulice i domy w Iławie, okolicach i województwie warmińsko-mazurskim.

[Obrazek: I9tnp5h.jpg]

Iławski rynek już gotowy na defiladę pierwszomajową. Ileż to lat lud robotniczy miast i wsi musiał czekać na ten moment wspólnego świętowania. 1 maja 1951 r. na ulicach iławskiego zabramia popłynął prąd. Teraz robotnicy mieszkający na ulicach: grodzkiej, robotniczej, komuny paryskiej, jeziorak, polnej i wielu innych ulic mogą bezpiecznie podróżować po zmroku w mieście. Oklaski dla przewodniczącego rady narodowej w Iławie są w pełni zasłużone. Pod przewodnictwem partii, lud polski ma świetlaną przyszłość. Po defiladzie czas przyszedł na oddany już do pełnego użytku stadion lekkoatletyczny w Iławie. Robotnik potrzebuje ukojenia w sporcie po ciężkim tygodniu pracy.

[Obrazek: tPbZ5qI.jpg]


[Obrazek: ivEv7Be.jpg]


[Obrazek: 6vNZYMg.jpg]

W ramach prac przewidzianych na lata 1953-1955 Iława ma zakończyć plan 6 letni z nowymi zakładami meblarskimi, tartakami oraz linią tramwajową umożliwiającą podróż pracownikom z Iławy do oddalonej o 4 km elektrowni, a także budowę nowych osiedli na Borach Świerkowych. Która koncepcja trasy tramwajowej powinna zostać zrealizowana?

[Obrazek: 3Sj0Bv3.jpg]
  Odpowiedz

Witaj na Cities Skylines PL!
Aby dodać odpowiedź zaloguj się, lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zalogowani użytkownicy mogą odpowiadać w wątkach

Szybka rejestracja

Możesz także skorzystać z opcji szybkiej rejestracji za pomocą facebooka.



Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości