Cześć, to jest mój debiut, jeszcze za bardzo nie ogarniam tej strony, jak co działa, ale to jest do zrobienia. Przedstawiam wam mój projekt - Perłowo. Jest to trzecie podejście do zbudowania realistycznie wyglądającego średniowiecznego miasta gdzieś nad Morzem Bałtyckim. Na razie zrobiłem Stare Miasto widoczne na powyższym zdjęciu. W miarę możliwości miasto będzie się coraz bardziej rozrastać. Na razie skupiam się na tej najstarszej części, później, wokół tych będą coraz nowsze i nowsze. Jakość screenów niestety taka a nie inna, ponieważ mam bardzo dużo zainstalowanych modów, pewnie jakbym cokolwiek podkręcił to mój komputer by tego nie wytrzymał
Jeżeli macie jakieś uwagi, zapraszam do kontaktu. Tak, jak mówię, jeszcze uczę się jak działanie tego forum wygląda.
Całkiem ciekawie się to zapowiada
Dzisiaj dwa widoczki, obydwa ze Wzgórza Opactwa i dzielnica Jezioro Książęce:
Na pierwszym zdjęciu panorama Starego Miasta - widoczne są Kościół Św. Jana (zasłonięty częściowo przez wieżę ciśnień), Katedra (prawosławna) im. Marii Magdaleny, a także Kościół Św. Michała Archanioła. Po lewej stronie (szary budynek z iglicą) widoczna jest siedziba premiera Wolnego Miasta Perłowa.
Na tym zdjęciu widzimy plac na Wzgórzu Opactwa, a na dalszym planie dzielnicę Rybackie Przedmieście z Kurią Perłowską połączoną z Bazyliką Św. Mikołaja.
Dzielnica Jezioro Książęce - ulica Sztormowa prowadząca do Kompleksu Pałacowo - Parkowego Rodziny Książęcej.
Obok Kompleksu w XIX wieku wyrosło osiedle - mieszkali na nim w głównej mierze najwyżsi urzędnicy księstwa, wojskowi, bogaci kupcy, dyplomaci etc. Dzisiaj, z racji położenia dzielnicy - zaraz koło jeziora, parku krajobrazowego, a także kilometr od Starego Miasta - jest najdroższą dzielnicą w całym Księstwie, gdzie ceny za metr kwadratowy dochodzą nawet do 16 000 euro.
06-04-2020, 14:15
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-04-2020, 14:17 przez jaaskw.)
Trochę się w Perłowie podziało:
Plac Teatralny
Aleje Akademickie z Akademią Książęcą
Aleje Książęce - reprezentacyjna ulica miasta, ulica, wraz z dzielnicą Śródmieście zbudowana (a raczej zmodernizowana) została w XIX wieku.
A tutaj kawałek dalej od Alei Książęcych - Ulica Towarowa z widokiem na Plac Siedemsetlecia Perłowa - przed wojną niewiele znaczące rondo z małymi kamieniczkami wokół, teraz biznesowe serce miasta. Widoczny na zdjęciu wieżowiec należy do największej firmy Księstwa - Loitu Perlurbo A.K. Jest to firma naftowa, która zaczęła działalność w 1919 roku od eksploatacji pól naftowych niedaleko miasta.
####
Jak dobuduję już starszą część, pewnie będzie to w następnym poście, umieszczę tutaj historię miasta.
Ogólnie miasto Perłowo znajduje się w głównej mierze na dwóch wyspach - jedna z nich jest już prawie ukończona, muszę tylko pomyśleć żeby rozlokować inne nowsze dzielnice żeby to miało ręce i nogi (chodzi mi tutaj o typowe sypialnie - blokowiska).
Na drugiej wyspie myślę, aby również umieścić trochę starych zabudowań, ale w głównej mierze będzie to już ta nowsza część miasta.
Na północ od Perłowa będę potem budował małe portowe miasteczko.
Dzisiaj mała przejażdżka po nocy
Taki widok mają konduktorzy wjeżdżający do stacji Perłowo Główne
Ulica Marszałkowska - jedna z głównych ulic wjazdowych, widok na Rondo Siedemsetlecia Perłowa
Aleje Książęce
Trakt Zamkowy - widok na Stare Miasto
Rynek Główny
Ulica Grodzka - wiodąca ze Starego Miasta do miejscowości Wichrowy Port na północ
Plac Teatralny - w tle Zamek Książąt Perłowskich
Aleje Akademickie
Wzgórze Opactwa
Dzielnica Podzamcze i widok na Zamek Książąt Perłowskich - widoczna brukowana ulica to Trakt Zamkowy, która biegnie od Starego Miasta na przestrzał aż do Zamku. Niegdyś zamek leżał daleko od samego miasta, dziś natomiast miasto podeszło niemal pod samą górę, na której się znajduje.
Rzeka Górka oddzielająca Stare Miasto od Rybackiego Przedmieścia - na zdjęciu Most Zakochanych z Bramą Portową
Jeszcze jedno ujęcie Ronda Siedemsetlecia Perłowa - od strony Śródmieścia
Podoba mi się starówka - idealna na wieczorne spacerki
Fajny projekt, gratulacje i trzymam kciuki
(11-04-2020, 23:44)Astrokuba napisał(a): Podoba mi się starówka - idealna na wieczorne spacerki
Fajny projekt, gratulacje i trzymam kciuki
Dzięki bardzo za niedługo będą zdjęcia z drugiej wyspy - to będą raczej blokowiska, ale też będzie część taka starsza. Na koniec przedmieścia.
Uwielbiam taki klimat! Świetne ujęcia. Aż chciałoby się miasto zwiedzić osobiście.
Ponieważ e-learning trochę opóźnia budowę, to dzisiaj trochę historii tego miasta - państwa
Ulica Floriańska rok 1930
Perłowo (niem. Perlenstadt, esp. Perlurbo) - średniowieczne miasto - państwo położone na Morzu Bałtyckim.
Przez 750 lat swojego istnienia przechodziło z rąk do rąk - było w rękach Brandenburgii, Rzeczypospolitej Obojga Narodów, Szwecji, Danii. Z tego to powodu jego mieszkańcy to istna mozaika narodowościowa - koło siebie przez wieleset lat żyły wszystkie narody, w których to granicach znalazło się to miasto. W księstwie tym mieszały i nadal mieszają się różne religie - katolicy, protestanci, prawosławni, żydzi, muzułmanie. W XVI wieku, gdy Europa targana była wojnami religijnymi, Perłowo - wtedy jako niezależne księstwo, przeżywało swój rozkwit - obok Rzeczypospolitej było to jedyne miejsce "bez stosów". Okres XVI - XIX wieku przebiegał dla Księstwa bardzo łaskawie - rozwój niezakłócony jakimikolwiek wojnami, które trawiły Europę. Rozwijał się na wielką skalę handel, przemysł (głównie włókienniczy) i rybołówstwo. Niepodległość utracona została w 1871 roku - miasto wchłonięte zostało przez Cesarstwo Niemieckie. Na mocy traktatu wersalskiego proklamowano (obok Gdańska) Wolne Miasto Perłowo. Pojawił się wówczas problem - miasto było wielonarodowe, nie można było ustalić jednego języka urzędowego (procentowy udział wszystkich narodów był mniej więcej taki sam. Zdecydowano się przyjąć za język urzędowy esperanto (Ludwik Zamenhof jest jednym z bohaterów księstwa). Los sprzyjał miastu nawet przez II Wojnę Światową - dzięki szybkiej reakcji Księżnej Barbary i przyjacielskim układom z królem Szwecji Gustawem V udało się ustanowić Szwecję (kraj neutralny) protektorem. Księstwo było cierniem w oku Adolfa Hitlera - było ważną drogą ucieczki dla żydów, którzy uciekali do Szwecji. Na przedmieściach powstały dla uciekinierów szpitale polowe i prowizoryczne noclegownie, a szwedzkie i perłowskie statki cały czas przybijały i odbijały od brzegu w Wichrowym Porcie. Po wojnie, z racji niezbyt dużego terytorium i niewielkiego znaczenia strategicznego nikt za bardzo nie zastanawiał się co się z nim stanie - miasto nie należało ani do NATO ani Układu Warszawskiego (miało podobny status jak Jugosławia) - mieszkańcy mieli sami zadecydować jaką drogę obiorą. Początkowo do głosu dochodzili komuniści, zostali jednak po paru latach odsunięci od władzy. Momentem niewybaczalnym dla nich była chęć wydalenia całej rodziny książęcej z 90letnią Księżną Barbarą na czele (przez długi czas kryli się ze swoimi zamiarami, kreowali się na zdolnych do współpracy i dialogu, nawet z arystokracją). Perłowo w czasach zimnej wojny znów przeżywało swój rozkwit - ściągnęło wielu przedsiębiorczych obywateli państw Układu Warszawskiego, którzy mogli bezpiecznie realizować marzenia o własnych biznesach.
###
Myślę o tym, jak już skończę całkowicie budować miasto, żeby zrobić historię alternatywną - że Perłowo podzieli los Gdańska albo Królewca (Kaliningradu) i zostanie zrównane z ziemią podczas II WŚ. Wtedy zrobiłbym porównanie zdjęć które już tu wrzuciłem (oczywiście bez tych nowoczesnych budowli) czyli pięknych średniowiecznych uliczek i kamienic, z odbudowanym, betonowym miastem (głównie mam tu na myśli Kaliningrad, bo Stare Miasto w Gdańsku przecież odbudowane zostało).
|