Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
Dla początkujących - pierwsze kroki przy budowie miasta.
#1
Cities: Skylines jest symulacją budowy miasta – najlepszą w swoim gatunku. Jak w podobnych grach, wcielamy się w rolę Prezydenta Miasta, który wydaję pozwolenia na budowę budynków w mieście. Na pierwszy rzut oka brzmi to dosyć nudnie. Ale w praktyce sprowadza się do projektowania całego miasta, zaczynając od ulic, dróg, autostrad, poprzez strefy mieszkalne, handlowe, fabryczne, biurowe, służby publiczne, po parki. Właśnie między innymi tworząc strefę np. mieszkalną – udzielamy pozwolenia na budowę budynków mieszkalnych w danej dzielnicy.

Zacznijmy od początku. Gra przenosi nas na mapę w formie kwadratu z dostępem do autostrady. W pierwszej fazie gry musimy połączyć się z autostradą, wystarczy wybudować krótki odcinek drogi łączący się z autostradą.
   
Wybieramy symbol drogi z dolnego menu, klikamy na jedyną dwupasmową drogę,
   
I łączymy drogę z autostradą, np. tak jak pokazano na zdjęciu.
Po wybudowaniu drogi, odblokowują się dodatkowe typy dróg:
Zakładka małe drogi:
- dwupasmowa droga (dostępna od początku)
- dwupasmowa jednokierunkowa
- dwupasmowa droga żwirowa
Zakładka średnie drogi:
- Czteropasmowa droga
Zakładka drogi duże:
- Sześciopasmowa droga
- Sześciopasmowa droga jednokierunkowa
Zakładka Skrzyżowania
- małe rondo
   
Także po kliknięciu w menu na ikonkę drogi, po lewej stronie pojawiają się opcje budowy dróg.
- droga prosta
- droga kręta (łuk)
- droga dowolna
- rozbuduj drogę (aby rozbudować drogę, należy wybrać nowy typ drogi, zaznaczyć ikonkę „rozbudowy” i kliknąć lewym przyciskiem myszy na drogę, którą chcemy rozbudować. Możemy drogę rozbudować na lepszą lub gorszą, a klikając prawym przyciskiem myszy na drogę jednokierunkową, zmieniamy kierunek drogi)
 
Klikając pg up – podwyższamy drogę, budując wiadukty, a pg dn – tunele
Przycisk w menu „włącz przyciąganie”, ułatwi nam budowę prostej drogi w momencie kiedy chcemy ją przedłużyć a także wybudować „odnogę” pod kątem prostym.
 
Po odblokowaniu początkowych typów dróg, możemy skasować odcinek drogi, który przed chwilą wybudowaliśmy. Posłużył on nam tylko do odblokowania pozostałych dróg.

Na początku dobrym rozwiązaniem jest budowa zjazdu z rondem, tak jak przedstawia poniższy obrazek, zapewni nam to bezkorkowe połączenie z miastem
   
Ważne: Rondo należy odpowiednio obrócić w swojej osi. Uzyskujemy do przytrzymując prawy przycisk myszy i przesuwając myszę w odpowiednim kierunku. Oczywiście pierw musimy wybrać rondo z menu dróg.
 
Przy każdej drodze, prócz autostrad i ramp (zjazdów z autostrad), przy drodze pojawiają się kwadraciki, w czterech rzędach, lub mniej w zależności od dostępnego miejsca. Właśnie w tym miejsku jako Prezydent Miasta wyznaczamy, jakiego typu budynki mogą się budować.
 
To wyznaczmy pierwsze strefy. Zaczniemy od strefy mieszkalnej. Nikt nie lubi mieszkać blisko głównych dróg, dlatego od naszej drogi wybudujemy odnogę.
   
Można zauważyć, że pomiędzy równoległymi drogami występują miejsca „bez kwadratów”, w tym miejscu nie wybuduje nam się budynek, bo miejsce jest zbyt odległe od drogi. Jednak nie należy budować „co do jednego kwadracika”, ponieważ w grze znajdują się gotowe obiekty, które zajmują więcej miejsca, ale o nich wspomnimy w późniejszym czasie.

Rozpoczynamy wyznaczanie Rejonów (stref).
   
Strefy znajdują się  w dolnym menu po lewej stronie dróg
W tej fazie gry mamy dostępne następujące strefy:
- Rejon mieszkalny o małym zagęszczeniu
- Rejon handlowy o małym zagęszczeniu
- Rejon przemysłowy
- usuwanie rejonów
 
Do wyznaczania dowolnych stref mamy do dyspozycji cztery narzędzia, które wyświetlają się w momencie kliknięcia na ikonkę Tworzenie rejonów (stref):
- wypełnienie
- ramka
- mały pędzel
- duży pędzel
 
Wykorzystany narzędzie „wypełnienie”
   
Właśnie wyznaczyliśmy strefę mieszkalną.

Po kilku chwilach pojawiły się pierwsze budynki.
   
Nad budynkami zaczęły pojawiać się ikonki „braku prądu i wody”. To oczywiste, nikt nie chce mieszkać bez podstawowych mediów. Musimy szybko dostarczyć mieszkańcom to, czego potrzebują, inaczej szybko się wyprowadzą.

Z dolnego menu klikamy na błyskawicę i klikamy na elektrownię wiatrową – początkowo wystarczy, jest tania w budowie i w utrzymaniu. Elektrownię stawiamy w ciemniejszym miejscu, tam będzie bardziej efektywna. Do elektrowni wiatrowej nie musimy przeprowadzać drogi.
   
W okolicy elektrowni wiatrowej pojawiła się ciemno niebieska obramówka, podobnie jak w okolicach naszej strefy mieszkalnej. Nie musimy energii elektrycznej dostarczać bezpośrednio do budynków, wystarczy ze sobą połączyć obramówki, należy to rozumieć, że w tej okolicy znajdują się podziemne linie kablowe.

Za pomocą linii energetycznych, łączymy ze sobą strefy mieszkalne i elektrownie.
   

Teraz zabierzemy się za doprowadzeniem wody i ścieków. Niestety w grze nie dysponujemy szambami, i ścieki w początkowej fazie gry należy wypuścić do rzeki, natomiast wodę możemy czerpać z  Wieży Ciśnień.

Wieża Ciśnień negatywnie oddziałuje na mieszkańców. Zakres jej działania wyznaczony jest pomarańczowym okręgiem, widocznym podczas budowania. Od wieży Ciśnień należy poprowadzić kanalizację do naszej strefy. Do poprawnego działania Wieża potrzebuje energii elektrycznej.
   
Musimy wybudować jeszcze odprowadzanie ścieków.
   
Rurę odprowadzania ścieków musimy wybudować w dolnej części rzeki (w stosunku do kierunku jej prądu), tak, aby ścieki nie zanieczyszczały nam całej rzeki. W przyszłości powyżej rury będziemy chcieli wybudować pompę czystej wody (stacja wodociągowa). Do rury także należy doprowadzić linię energetyczną i połączyć ją z kanalizacją wodną.
   
Po chwili zauważymy, że mamy duże zapotrzebowanie na obiekty handlowe i przemysłowe. 
Wynika to z trzech słupków w dolnym menu. Kolor zielony oznacza zapotrzebowania na mieszkania, niebieski – handel, pomarańczowy – fabryki lub biura. 
Mieszkańcy muszą gdzieś pracować i kupować, także sklepy potrzebują towarów z fabryk.
Stawiamy region handlowy i fabryczny, upewniając się, czy dostarczyliśmy wodę i prąd. Pomoże nam w tym ikonka, znajdująca się w lewym rogu gry. Rozwijamy menu i klikamy na symbol prądu i wody.
Regiony fabryczne muszą znajdować się w odpowiedniej odległości od miasta. Nikt nie chce mieszkać blisko brudnych fabryk, przez co mieszkańcy są niezadowoleni i często chorują i umierają.
   
Rozbudowując miasto doprowadzamy do osiągnięcia pierwszego Kamienia Milowego „OSADA”.
   
W między czasie musieliśmy wybudować kolejną elektrownie wiatrową.
Należy często sprawdzać poziom dostarczanej i odbieranej energii oraz wody.
Przed budową 5 elektrowni wiatrowej, lepszym pomysłem będzie wybudowanie elektrowni węglowej, koszt będzie podobny, a efektowność dużo większa. Elektrowni wiatrowych nie musimy kasować, możemy je wyłączyć i w miarę zwiększania zapotrzebowania na energię elektryczną, pojedynczo je załączać. Oszczędzimy w ten sposób trochę pieniędzy/
Kamień Milowy odblokowuje:
- Podatki (możliwość zmiany stawki podatku)
- Pożyczki (możemy zaciągnąć pożyczkę), ale w poradniku uczymy się, jak nie korzystać z pożyczek.
- odpady (wysypisko śmieci)
- opieka zdrowotna (klinika)
- edukacja (szkoła podstawowa)
 
W pierwszym momencie musimy wybudować wysypisko śmieci. Każdy budynek produkuje odpady. Brak ich odbierania przez śmieciarki, powoduje taki sam efekt, co brak odprowadzania ścieków, czyli brak zadowolenia mieszkańców oraz wzrost zachorowań i umieralności.
W następnej kolejności wybudujemy klinikę oraz szkołę podstawową.
Musimy pamiętać o budżecie. Nie należy doprowadzić do sytuacji, kiedy miasto przestanie zarabiać pieniądze. Kiedy przychody się zmniejszają, należy rozbudować strefy mieszkalne, handlowe i fabryczne wg zapotrzebowania. Możemy też zmniejszyć wydatki, ale o tym wspomina w innym poradniku.
Wysypisko budujemy w regionie fabrycznym. Należy mieć na uwadze, że nawet częściowo zapełnionego wysypiska nie możemy ani usunąć, ani przestawić. Należy je wcześniej opróżnić, co w praktyce oznacza przeniesienie śmieci za pomocą śmieciarek na inne wysypisko lub spalarnię, która będzie dostępna w późniejszym etapie gry.
Klinikę i szkołę podstawową budujemy w regionie mieszkalnym,  w możliwym centrum. Budynki użytku publicznego poprawiają zadowolenie mieszkańców i zwiększają wartość gruntów, co przyczynia się do zwiększania poziomów budynków.
   
   
   

Po wybudowaniu budynków użytkowania publicznego, dalej rozbudowujemy miasto. W tym momencie mamy duże zapotrzebowanie na regiony mieszkalne i fabryczne.
Musimy pamiętać, że należy pilnować, aby zapotrzebowanie na regiony mieszkalne były na niskim poziomie. Jeśli będzie duże zapotrzebowanie, należy szybko wyznaczać nowe regiony mieszkalne. W przeciwnym razie, z powodu braku pracowników, splajtują fabryki i sklepy i nasze przychody szybko się zminusują.
 
Osiągnęliśmy kolejny Kamień Milowy – WIEŚ.
   
- możemy wykupić kolejny obszar do zabudowy
- możemy oznaczać dzielnice
- możemy wyznaczać przepisy, politykę miasta
- możemy zaciągnąć kolejną pożyczkę
- mamy do dyspozycji Specjalizację dzielnic
- mamy do dyspozycji przepisy usług miejskich
- budynek straży pożarnej
- budynek Policji
- pojawiły się budynki unikatowe
- mamy do dyspozycji specjalizacje przemysłowe (rolnicza, leśnictwo)
 
Każde z nowych opcji po kolei omówimy
 
Najważniejsze jest, aby szybko postawić budynek Straży Pożarnej, w tej grze często występują pożary. Chociaż nie rozprzestrzeniają się, to i tak są uciążliwe, ponieważ spalony budynek należy ręcznie wykasować.
Budynek straży pożarnej stawiamy blisko regionu fabrycznego, ponieważ w tym miejscu prawdopodobieństwo wystąpienia pożaru jest największe.
Jeśli przychody są dodatnie, możemy też od razu wybudować budynek Policji, stawiamy go w regionie mieszkalnym.
Teraz na spokojnie możemy przyjrzeć się dodatkowym opcjom, które się pojawiły.
Dzielnice:
   
Wyznaczyliśmy dwie dzielnice.
Pierwsza dzielnic znajduje się na północy, i zawiera budynki fabryczne oraz wysypisko śmieci
Druga dzielnica zawiera budynki mieszkalne oraz handlowe. 
Po wyznaczeniu dzielnicy, losowo zostaje przydzielona do niej nazwa, którą można w każdej chwili zmienić.
 Podziękowali: Marziel
  Odpowiedz
#2
   
Klikając na nazwę dzielnicy, możemy uzyskać następujące informacje:
Czytając od góry:
- specjalizacje – omówimy poniżej
- Populację dzielnicy w tym: ilość dzieci, nastolatków, młodych dorosłych, dorosłych, seniorów, ilość gospodarstw domowych, ilość pracowników, ilość turystów, poziom budynków, styl, przepisy.

Przepisy:
Wyznaczamy je dla konkretnej dzielnicy lub dla całego miasta. W pierwszym przypadku otwieramy je z okna jak omówiono powyżej, a w drugim otwieramy przyciskiem który znajduje się w menu dolnym po prawej stronie.
W przepisach możemy ustalić:
Zakładka Usługi
- Zużycie energii (zmniejszenie zużycia energii)
- Zużycie wody (zmniejszenie zużycia wody)
- Zaopatrzenie w czujniki dymu (zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia pożaru)
- Zakaz posiadania zwierząt  (aktywne później)
- Recykling  (aktywne później)
- Zakaz palenia  (aktywne później)
- Parki i rekreacja (aktywne później)
- Nacisk na edukację (aktywne później)
- Używki rekreacyjne (aktywne później)
- Darmowy transport publiczny  (aktywne później)
- Precz z edukacją  (aktywne później)
- Surowe wyroki  (aktywne później)

Zakładka Podatki oraz Zagospodarowanie przestrzenne będą aktywne w późniejszym etapie gry.
Każda usługa może nieść za sobą skutki finansowe
Np. każda z trzech pierwszych usług zwiększa koszt budynku o 5c. Także należy się zastanowić, czy warto z nich korzystać. Zapewne warto zainstalować czujniki dymu w obiektach fabrycznych, gdzie często występują pożary
   
Specjalizacje:
Dostępne w menu wyznaczania dzielnic
Mamy do dyspozycji dwa typu specjalizacji
Przemysłowe: rolnicze, leśne, naftowe (dostępne później)
Komercyjne: dostępne później, tylko w After Dark
   
Tylko w niektórych miejscach na mapie można korzystać ze specjalizacji fabrycznych. Sprawdzamy to w lewym górnym menu „zasoby naturalne”. Akurat nasze fabryki częściowo znajdują się w lesie, więc postawimy na przemysł leśny. Pozostałe fabryki wyburzymy, a jeśli będą braki, dobudujemy w obszarze leśnym.
   
Warto wspomnieć, że fabryki ze specjalizacją przynoszą więcej przychodów i produkują mniej zanieczyszczeń, ale niestety złoża po pewnym czasie się wyczerpują Frown
Aby ustawić specjalizację klikamy  na Dzielnicę (dolne menu), druga zakładka Specjalizacje Przemysłowe, Przemysł leśny i lewym przyciskiem klikamy na dzielnicę, do której chcemy przypisać specjalizację. Dzielnica musi być wcześniej wyznaczona. Po chwili zobaczymy, jak stare fabryki znikają, i pojawiają się budynki przemysłu leśnego a po drogach zaczynają poruszać się samochody ciężarowe z drewnem na przyczepie. Do pełnego efektu należy zaczekać, aż zniknie zanieczyszczenie po starych fabrykach, chyba że specjalizację leśna postawiliśmy w nowym niezanieczyszczonym miejscu.
Po chwili zobaczymy takie widoki:
   
Poziom budynków:
Klikamy na dowolny budynek.
Poziom budynku wyznacza ilość zielonych prostokątów. Im wyższy, tym poziom budynku lepszy.
Na tym etapie gry, na poziom budynków wpływa: dostęp do opieki zdrowotnej, bliskość do komisariatu policji i budynku straży pożarnej, bliskość do szkoły podstawowej i budynków unikalnych. Pisząc „bliskość” mamy na myśli „będących w zasięgu”
   
Budynki unikalne, znajdziemy je z lewej strony dolnego menu.
   
Są one drogie, i zazwyczaj w początkowej fazie gry nie stać na ich budowę. Tym bardziej, że zazwyczaj nie pasują do niskiej, wiejskiej zabudowy. Budynki Unikalne także przyciągają turystów.
 
Rozbudowując miasto zdobyliśmy kolejny Kamie Milowy – NIEWIELKIE MIASTECZKO.
   
Zostało nam udostępnione:
- elementy ozdobne, np. parki, prosty sposób na zwiększenie poziomu budynków i zadowolenia mieszkańców, dostępne w dolnym menu
- budynki unikatowe poziom 2,
Nowe przepisy:
- zakaz posiadania zwierząt, nieznacznie zmniejsza ilość odpadów ale też zadowolenia
- Zakaz palenia, nieznacznie zwiększa stan zdrowia, ale zmniejsza zadowolenie
- Parki i rekreacja, zwiększa wartość gruntów wokół parków, ale zwiększą koszt o 20%  
- Precz z edukacją, mieszkańcy wybierają pracę kosztem szkoły
- Zachęta dla rowerzystów, zmniejsza ilość korków,
Nowy Budynek:
- Szkoła Średnia, budujemy ją rzadziej niż szkołę podstawową, korzystają z niej nastolatki.
 
Na tym zakończyliśmy część opisową poradnika, poniżej przedstawiamy tylko listę odblokowanych rzeczy w kolejnych Kamieniach Milowych.
 
Osiągnęliśmy kolejny Kamień Milowy – ROZWOJOWE MIASTECZKO
   
Odblokowano:
- Przepisy zagospodarowani przestrzennego
- Budynki unikatowe poziomu 4
- Turystykę i Rozrywkę, budynki unikatowe
Nowe specjalizacje:
- Przemysł naftowy
- turystyczna
Nowe przepisy:
- Darmowy transport publiczny
- Zakaz ruchu ciężarowego
- Zakaz jazdy po chodniku rowerem
- nowe drogi,
Nowe budynki:
- Szpital
- Elektrownia naftowa
- Stacja straży pożarnej
- Komisariat policji
- Dworzec autobusowy
- Budynki rozrywki w tym: wypożyczalnia skuterów pomost wędkarski, Centrum wędkarstwa. Marina, Ośrodek jeździecki, skatepark, Boisko do siatkówki plażowej, Restauracja na pomoście.
W kolejnych etapach Kamieni Milowych odblokujemy:
   
- dodatkowy obszar
- przepisy podatkowe
- Budynki unikatowe poziomu 5
- Metro
- Nowa specjalizacja Wypoczynek
Nowe przepisy:
- Nacisk na edukację
- Podwyżki i  ulgi podatkowe dla stref
- Surowe wyroki
Nowe regiony, w końcu możemy budować wieżowce
- Rejon mieszkalny o dużym zagęszczeniu
- Rejon handlowy o dużym zagęszczeniu
- Rejon Biurowy
Nowe budynki:
- Stacja metra
- Spalarnia
- Uniwersytet
- Więzienie
 
Kolejny Kamień milowy:
   
Odblokowano:
- budynki unikatowe poziomu 6
- pociąg
Nowe przepisy:
- Entuzjasta małych przedsiębiorstw
- Mecenas dużych przedsiębiorstw
- Zagospodarowanie przestrzeni przemysłowej
- zaawansowane technologicznie budownictwo mieszkaniowe
- zakaz wysokiej zabudowy
Nowe budynki:
- Stacja kolejowa
- Towarowy dworzec kolejowy
- Elektrownia wodna
 
Kolejny Kamień Milowy:
   
Odblokowano:
- Kolejny obszar
- Krematorium
- Stacja uzdatniania wody
 
Kolejny Kamień Milowy
   
Odblokowano:
- trzecia pożyczka
- Elektrownia słoneczna
 
Kolejny Kamień Milowy:
   
Odblokowano:
- Nowy Obszar
- Port
- Port towarowy
 
Kolejny Kamień Milowy:
   
- Nowy obszar
- Elektrowni atomowa
- Hub przeładunkowy
 
Kolejny Kamień Milowy:
   
Odblokowano:
- Nowy Obszar
- Lotnisko
 
Kolejny Kamień Milowy:
   
- nowy obszar
- Arcydzieła architektury
- Międzynarodowy port

Więcej budynków i budowli dostępne w workshop.
  Odpowiedz
#3
Witam mam pytanko... Dlaczego podczas proby podciagniecia linii elektrycznej do strefy wyskakuje komunikat w stylu "linia za krotka" ?
  Odpowiedz
#4
Oj nie wiem pierwszy raz widzę taki problem, spróbuj inaczej pociągnąć ta linię
  Odpowiedz
#5
[Obrazek: 1Rc61xH.jpg]
Witam i zapraszam na mój pierwszy poradnik do citiesków. Zachęcam do obejrzenia i komentowania. Do zgarnięcia DLC za free.[color=var(--blue-link)]https://youtu.be/nHYkRCXkaXc[/color]
  Odpowiedz
#6
Hej,
Jeśli w złym miejscu to proszę o przeniesienie Frown
Dopiero zaczęłam przygodę z grą i niby wszystko ok, kupiona ziemia z ropa zrobione połączenie z autostradą (brzydkie jak fix), woda prąd wszystko śmiga, budują się pierwsze fabryki. Wszystko, bum cyk, cyk... Stawiamy metro pyk jedna stacja w dzielnicy, pyk jedna stacja po drugiej stronie niedaleko domków przy węźle komunikacyjnym. Pyk okrężna trasa na jednym torze... i lipton, nikt nie chce jeździć fabryki upadają... nic przenosimy metro... dalej nic, przez kilka dobrych tygodni...
Metra mi nie wychodzą wcale Frown okrężne metro też stoi puste choć w autobusach sie nie mieszczą... Frown tak mam zrobione trasy Wink

Czemu???
  Odpowiedz
#7
Fajny jest ten poradnik, bo właśnie zaczynam swoją przygodę z budowaniem miast itd., więc przyda się, bo nie wiem, za co się zabrać
  Odpowiedz

Witaj na Cities Skylines PL!
Aby dodać odpowiedź zaloguj się, lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zalogowani użytkownicy mogą odpowiadać w wątkach

Szybka rejestracja

Możesz także skorzystać z opcji szybkiej rejestracji za pomocą facebooka.Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości