Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
Karlów
#1
Siema, ostatnio naszła mnie ochota, żeby pokazać moje miasto, nad którym obecnie pracuję. Od razu chciałbym wspomnieć, iż nie jest ono jakieś piękne, ale staram się jak mogę xd

Słowem wstępu

Karlów to miasto położone w fikcyjnym słowiańskim państwie o ewidentnie socjalistycznej przeszłości. Leży on nad rzeką Łodą, jedną z większych w tej części kraju. Powstał w IX wieku jako obronny gród słowiański, a w 1258 roku otrzymał przywilej lokacyjny na prawie magdeburskim od Karla von Lübeck, niemieckiego kupca, jednego z królewskich doradców. To na jego cześć w późniejszym czasie miasto otrzymało swoją nazwę. Obecnie jest ważnym węzłem drogowym, kolejowym i lotniczym a także centrum administracyjnym, edukacyjnym, kulturalnym, naukowym, usługowym, turystycznym oraz gospodarczym o bogatej tradycji przemysłowej. Miasto w ciągu wieków kilkukrotnie zmieniało 'właściciela', a największy wpływ na jego wygląd miał okres rządu komunistów, kiedy jak grzyby na deszczu rosły wielkie blokowiska. Oprócz betonowych sypialń miasto może się jednak poszczycić wieloma zabytkowymi dzielnicami, w tym unikalnymi osiedlami robotniczymi powstającymi w pobliżu rozwijających się zakładów przemysłowych.

Józefów

Józefów jest największym miastem aglomeracji karlowskiej, z kilkunastoma tysiącami mieszkańców oraz elektrownią, która zaspokaja dużą część zapotrzebowania na energię elektryczną. Mimo charakteru miasta satelickiego, Józefów jest w dużej mierze samowystarczalny, posiada własne, niezależne od Karlowa, linie autobusowe, zaplecze medyczne i edukacyjne, a także wiele miejsc pracy, brak mu jedynie placówek szkolnictwa wyższego. Powstawał on etapami, pierwsze budynki w stylu socrealistycznym stanęły w jego centrum już jesienią 1952 roku, a ostatnie bloki w technologii wielkopłytowej powstawały do połowy lat 90. 

Podział administracyjny

Józefów podzielony jest na 5 osiedli (stan na 19.08.2019) - Centrum, Na Skarpie, Energetyków, Mariany, Nowe Mariany, a także 3 obszary - Oczyszczalnia ścieków, Fabryka, Elektrownia.

Os. Na Skarpie

Jak sama nazwa mówi zostało ono zbudowane na skarpie znajdującej się w południowej części miasta. Jest główną sypialnią liczącą ponad 6 tysięcy mieszkańców. Wzniesione zostało w technologii wielkopłytowej w latach 1972-1975.

Wygląd ogólny dzielnicy.

[Obrazek: TsTlAeH.jpg]

Zachodnia część osiedla z Kościołem Podwyższenia Krzyża Świętego wybudowanego w 1987 roku, wśród drzew da się dostrzec bunkry pochodzące z lat 20. ubiegłego wieku.

[Obrazek: j04aEga.jpg]

Kościół, obok stacja roweru miejskiego.

[Obrazek: JcWc5FR.jpg]

Widok na zachodnią część osiedla z części wschodniej. Na pierwszym planie remiza strażacka, stacja paliw Shell, a także McDonald's otwarty w 2006 roku.

[Obrazek: p6zfmBZ.jpg]

Widok na wschodnią część osiedla. Do najważniejszych obiektów się tu znajdujących można zaliczyć szkołę podstawową, liceum ogólnokształcące, przedszkole, boisko oraz klinikę.

[Obrazek: yVrkflM.jpg]

Osiedle na dwie części dzieli linia kolejowa zakończona stacją kolejową obsługującą połączenia SKM z centrum Józefowa oraz Karlowem. Została ona wyremontowana w 2016 roku, zyskała nowy wygląd, a także dodatkową krawędź peronową połączoną przejściem podziemnym. W pobliżu stacji znajduje się także pętla autobusowa, która w 2014 roku zyskała nowe zadaszenie.

[Obrazek: kyuus5F.jpg]

Os. 
Mariany

Gęsto zabudowane osiedle domów jednorodzinnych powstałe na początku lat 50. dla budowniczych socjalistycznego Józefowa. Początkowo zakładano wyburzenie osiedla po zakończeniu budowy, jednakże plany te zarzucono i osiedle pozostało do dzisiaj, zamieszkuje je ok. 1500 mieszkańców, znajduje się tutaj m.in. wiele punktów handlowych a także 2 szkoły podstawowe i 2 przychodnie lekarskie.

Wygląd ogólny dzielnicy.

[Obrazek: RS97WQe.jpg]

Widok od strony torów kolejowych i skarpy.

[Obrazek: yrBl0LC.jpg]

Szkoła podstawowa, kawiarnia oraz food truck.

[Obrazek: VrW1GgA.jpg]

Stara, zarośnięta wieża ciśnień. Wraz z nadejściem lat 60. została wyłączona z użytku, a obecnie pojawiają się plany jej rozbiórki lub renowacji i zastosowania w roli puntu widokowego.

[Obrazek: 3x4hcRz.jpg]

Jednym z najnowszych budynków na osiedlu jest wybudowana w 2018 roku hala sportowa wraz z siłownią.

[Obrazek: 5wv7GHD.jpg]

Elektrownia Józefów

Elektrownia Józefów została otwarta w 1962 roku. Od tego czasu była wielokrotnie rozbudowywana i modernizowana.

Widok ogólny na elektrownię, widoczna także sortownia poczty.

[Obrazek: INl74bp.jpg]

Widok od strony bocznicy kolejowej.


[Obrazek: 5qkSKvK.jpg]

Os. Energetyków

Powstało ono pod koniec lat 50. dla budowniczych elektrowni, poźniej jej pracowników. Zabudowa w większości jednorodzinna. W ostatnich latach większość dróg przeszła gruntowny remont co zaowocowało m.in. powstaniem nowych ścieżek rowerowych. Obecnie coraz więcej mieszkańców osiedla sięga po ten środek transportu.

Widok ogólny.

[Obrazek: s5YTfh5.jpg]

Osiedlowy kościół powstały głównie z drewna oraz krematorium. Cmentarz parafialny znajduje się przy wjeździe na osiedle.

[Obrazek: gF13GuM.jpg]

Szkoła podstawowa, sklep osiedlowy oraz 2 tzw. 'chruszczowki'. W tle widać otwarte w 2000 roku centrum recyklingowe.

[Obrazek: 5smj8f9.jpg]

Józefowski Zakład Produkcji Części Zapasowych Przemysłu Maszynowego (JZPCZPM) - Obecnie Fabryka Części Zapasowych Zapmas SA.

Zakład powstał w 1973 roku w odpowiedzi na zapotrzebowanie mieszkańców na miejsca pracy. Produkuje on części zapasowe dla zakładów przemysłu maszynowego i jest największym zakładem pracy w Józefowie, zatrudniającym 1247 pracowników. W 1989 roku przetrwał transformację ustrojową, został sprywatyzowany i funkcjonuje do dziś.

[Obrazek: mkgvIbJ.jpg]

Park Miejski

Józefowski Park Miejski im. Wincentego Witosa powstał w latach 80. i oferował wypoczynek dla pracowników elektrowni oraz zakładów JZPCZPM. Został on zmodernizowany w 2013 roku i obecnie jest jednym z najczęściej wybieranych miejsc na spędzenie wolnego czasu.

Widok ogólny.

[Obrazek: FPGlsq7.jpg]

Szachy powstałe wraz z modernizacją parku.

[Obrazek: ZNp4f9Z.jpg]

Widok z kładki nad parkowym stawem.

[Obrazek: nhZ3ide.jpg]

Na razie to tyle, jutro podrzucę jeszcze zdjęcie oczyszczalni ścieków (jakby kogokolwiek ona interesowała xd) i postaram się wybudować dwa ostatnie osiedla (czyli Nowe Mariany i Centrum).
  Odpowiedz
#2
Zapowiada sie fajnie Smile Koncept troszeczke jak w przypadku Jozefowa w mojej Aglomeracji Polbrowskiej Smile. PS taka mala rada - pozbadz sie wszystkich vanilliowych drzewek naprawde to robi olbrzymia roznice Smile
  Odpowiedz
#3
(19-08-2019, 10:47)garfield napisał(a): Zapowiada sie fajnie Smile Koncept troszeczke jak w przypadku Jozefowa w mojej Aglomeracji Polbrowskiej Smile.  PS taka mala rada - pozbadz sie wszystkich vanilliowych drzewek naprawde to robi olbrzymia roznice Smile

Dzięki  Duży uśmiech Nad usunięciem tych podstawowych drzew myślałem, ale jakoś się do tego jeszcze nie zabrałem :P
  Odpowiedz
#4
Niestety, dzisiaj nie udało mi się zrobić nic konkretnego, ale w zamian dam zapowiedź obszaru nad którym obecnie pracuję.

[Obrazek: lG5sQvn.jpg]
 Podziękowali: SZyMeX
  Odpowiedz
#5
Podoba mi się, czekam na kolejne screeny! Smile
  Odpowiedz
#6
Co za niebieskie nowe miasto ;p
  Odpowiedz
#7
(20-08-2019, 19:57)Manta napisał(a): Co za niebieskie nowe miasto ;p

Niebieskie? xd
  Odpowiedz
#8
niebieskie aż za bardzo!
  Odpowiedz
#9
Wreszcie udało mi się cokolwiek dokończyć, zmieniłem też (prawdopodobnie chwilowo) motyw, bo tamten powodował dziwne żółte odbicia na budynkach.

Księży Młyn 

To zespół fabryk włókienniczych i obiektów towarzyszących, powstający w okolicy Starego Karlowa od 1826 roku. Powstał on na terenie dawnej osady młyńskiej należącej do miejscowego proboszcza, stąd nazwa. Pierwszą fabrykę otworzył Karol Langer, największy kompleks powstał jednak z inicjatywy najbogatszego karlowskiego fabrykanta, Konrada Scheiflera. Pierwsza jego fabryka z maszyną parową o mocy 40KM powstała w 1852 roku. w następnych latach nastąpiła duża rozbudowa przedsiębiorstwa, tworząc złożoną zabudowę przyfabryczną. Scheifler, chcąc mocniej związać robotników z fabryką, wybudował dla nich osiedle robotnicze z charakterystycznej dla XIX-wiecznej zabudowy czerwonej cegły. W międzyczasie powstał także zespół pałacowy Konrada Scheiflera, składający się z dwóch pałaców. W latach międzywojennych przedsiębiorstwo Zjednoczone Zakłady Włókiennicze K. Scheiflera i K. Langera było największym w branży włókienniczej. Fabryka mocno ucierpiała w wyniku bombardowań podczas II Wojny Światowej, do dzisiejszych czasów przetrwała tylko część zakładów, natomiast w oryginalnym kształcie zachowało się osiedle wraz z pałacami oraz stacja kolejowa. Obecnie Księży Młyn stanowi ważne świadectwo karlowskiego dziedzictwa przemysłowego oraz związku miasta z przemysłem włókienniczym. Na początku XXI wieku część zakładów została zamieniona w muzea, w tym zabytkowa elektrownia i wieża ciśnień.

Widok ogólny na Księży Młyn.

[Obrazek: IKVY7N4.jpg]

Widok ogólny na zakłady.

[Obrazek: psAil67.jpg]

Widok z bocznicy kolejowej.

[Obrazek: Gm32rEB.jpg]

Obecnie właścicielem zakładów jest Konsorcjum Scheiflera SA. Jego siedziba powstała w latach 70. ubiegłego wieku w stylu nawiązującym do wyglądu fabryki.

[Obrazek: JKhv05A.jpg]

Obecnie w pustym miejscu po zbombardowanych zakładach znajduje się park im. Konrada Scheiflera z zabytkową elektrownią przerobioną na muzeum oraz odrestaurowaną więżą ciśnień.

[Obrazek: rjZSBIO.jpg][Obrazek: T11RNLe.jpg]

Zespół pałacowy należący obecnie do potomków Scheiflera.

[Obrazek: LPtkk2w.jpg]

Widok na osiedle robotnicze, na pierwszym planie widać stary szpital.

[Obrazek: HdYMgKP.jpg]

Plac włókienniczy wraz z powstałym w 1856 roku kościołem św. Józefa

[Obrazek: cBp5fn6.jpg]

Widok na osiedle z innej perspektywy

[Obrazek: 6Geptfq.jpg]

Dom handlowy. W momencie powstania był on największym tego typu obiektem w Karlowie. Widać także Zespół Szkół Ogólnokształcących.

[Obrazek: EKzd8na.jpg]

Widok z jednego z balkonów na starą szkołę wraz z estakadą kolejową. Za drzewami da się dostrzec stację kolejową obsługującą głównie połączenia SKM.

[Obrazek: X4x1wm6.jpg]

Plac teatralny, wraz z Teatrem Robotniczym powstały w 1892 roku.

[Obrazek: mifMzGB.jpg]

Na razie to tyle :P
 Podziękowali: garfield , Lcniko , Astrokuba
  Odpowiedz
#10
Niedaleko Księżego Młyna powstaje obecnie duże osiedle wielkopłytowe. Oto jedyna jego gotowa część - sklep OBI.

[Obrazek: z36rWWm.jpg]
  Odpowiedz

Witaj na Cities Skylines PL!
Aby dodać odpowiedź zaloguj się, lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zalogowani użytkownicy mogą odpowiadać w wątkach

Szybka rejestracja

Możesz także skorzystać z opcji szybkiej rejestracji za pomocą facebooka.Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości