Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
Za Kulisami #5: Typy mieszkańców
#1
ZA KULISAMI #5 TYPY MIESZKAŃCÓW

Cześć wszystkim! Powracamy z kolejnym dziennikiem developerskim Cities: Skylines II, w którym skupimy się na mieszkańcach zamieszkujących Wasze miasta, ich pragnieniach i potrzebach oraz o tym, jak wpływają na symulację gry. Szczególną uwagę chcielibyśmy poświęcić celom i procesowi powstawania modeli.

Już na samym początku obraliśmy sobie jasny i zdecydowany cel, że Cities: Skylines II zaktualizujemy pod każdym względem. Nowa kamera kinowa i tryb fotograficzny pozwalają obejrzeć mieszkańców całkiem z bliska, stąd chcieliśmy zapewnić odpowiedni poziom szczegółowości. Jednak najbardziej zależało nam na zachowaniu różnorodności, aby stworzyć bardziej inkluzywny i realistyczny świat. Było dla nas istotne, aby bohaterowie miast odzwierciedlali szerokie spektrum ludzkości, w tym różne grupy etniczne i cechy fizyczne.

Żeby to osiągnąć potrzebowaliśmy elastycznego i wydajnego systemu do tworzenia ludzkich modeli dla wszystkich grup wiekowych występujących w grze. Nasze narzędzie musiało spełniać wiele cech, a przede wszystkim do tworzenia ogromnej ilości włosów, ubrań i akcesoriów. Wreszcie, głównym wymaganiem było dostosowanie animacji z dowolnym typem modelu postaci, niezależnie od budowy ciała.

[Obrazek: OPYQBdg.jpg]
Ludzie zamieszkujący prawdziwe miasta cechuje różnorodność, a naszym celem było odzwierciedlenie jej rzeczywistości w Cities: Skylines II.


POPUL8

W tym wszystkim istotną rolę spełnił program Popul8. Nawiązaliśmy współpracę z Didimo, która specjalnie dla nas stworzyła oprogramowanie do projektowania ludzi, a jednocześnie doskonale odpowiadające naszym potrzebom projektowym, tj. do szybkiego i łatwego stworzenia różnorodnych grup ludzi. Mieliśmy własną wizję wyglądu graficznego ludzi i w tym celu Didimo zapewnił nam podstawową siatkę reprezentującą nasz styl. Narzędzie służące do tworzenia obywateli pozwoliło dostosować je do różnych pór roku, grup wiekowych i zawodów, włącznie z szybkim zaimportowaniem do gry.

W trakcie tworzenia gry mieliśmy zestaw wczesnych postaci zastępczych, które nie były dość zróżnicowane, ale wprowadzenie ich finalnych modeli na samym początku gry, było dla nas niezwykle ekscytującym doświadczeniem. Nagle gra stała się jakby bardziej żywsza, można było zauważyć mnóstwo spacerujących ludzi, ćwiczących jogę w parku, czy robiących sobie selfie przed ciekawymi budynkami. Z całą pewnością młodzi, jak i starsi, wysocy i niscy, otyli i szczupli obywatele z różnych grup etnicznych, wnieśli do miasta gammę różnorodności i realizmu. A kiedy udało się nam dostosować ich ubiór do panujących warunków atmosferycznych i klimatu, uznaliśmy to za kolejny niesamowity krok w kierunku ożywienia świata gry.

[Obrazek: bbzOXPF.jpg]
Zerknijcie jak tworzone są postacie w Popul8.


GRUPY OBYWATELI

Ponieważ chcieliśmy zapewnić różnorodność w grze, musieliśmy wprowadzić więcej modeli postaci. W grze natniesz się na dzieci, nastolatki, dorosłych i seniorów, a wszystko to wymagało odpowiedniej konfiguracji i zgrania, żeby wygląd fizyczny ludzi pozostawał taki sam w każdym wieku. Niektórzy mogą nawet zmienić fryzurę, czy przybrać na wadze lub schudnąć, ale ogólnie rzecz biorąc, są tacy sami przez całe życie. Skupiając się na pracy nad nowymi modelami, zwykle od razu tworzyliśmy grupę 100 osób o podobnych cechach np: grupa dorosłych ludzi w zimowych ubraniach.

[Obrazek: pAMhPSC.jpg]
W narzędziu Popul8 stworzyliśmy grupę 100 dorosłych ludzi w stroju zimowym. Różnice kolorystyczne włosów i ubrań nie są pokazane, ponieważ są ustalane dopiero w grze.


JAK TO JEST ZROBIONE

Mamy kilka suwaków, które kontrolują zmienne dotyczące wieku, wzrostu, wagi. Dostępne są także suwaki dla różnych grup etnicznych, odpowiednie dla ich rodzaju. Ponieważ jest to grupa dorosłych, suwak wieku jest ustawiony mniej więcej pośrodku, z pewnymi dopuszczalnymi odchyleniami. Inne suwaki mogą mieć pełny zakres, aby zapewnić grupie odpowiednią różnorodność wzrostu, budowy ciała i pochodzenia etnicznego. Następnie tworzymy ubrania, z których losowo wybierane są zestawy butów zimowych, kurtek, spodni, nakrycia głowy i pozostałe akcesoria. Dodatkowo możemy dostosować różne rodzaje fryzur i tatuaży.

Po wygenerowaniu tych elementów są one dokładnie sprawdzane. Jak najbardziej nie widzimy problemów w zachowaniu pewnych dziwactw, ale chcemy poeksperymentować z różnymi stylami postaci, tak aby zbytnio nie odbiegały od świata realnego. Kiedy jesteśmy zadowoleni z naszych efektów pracy, modele są wyeksportowane z Popul8 i zaimportowane do gry.


USTAWIENIA GRY

Oryginalne tekstury są zwykle w kolorze neutralnej szarości, co pozwala dostosować jeszcze większą gammę koloru odzieży, włosów i akcesoriów. Po zaimportowaniu modeli do gry wybierane są palety koloru postaci. Dzięki temu jest zachowana równowaga pomiędzy jaskrawymi, a zbyt nudnymi kolorami. Uwzględniliśmy zarówno popularną, jak i rzadką paletę barw, aby odzwierciedlić różnice, które można znaleźć w prawdziwym życiu. Niektórzy ludzie uwielbiają odrobinę koloru, inni wolą bardziej stonowane odcienie, a nasze ludzkie postacie powinny to odzwierciedlać.

[Obrazek: e0Y7lCx.png]
Możliwość wyboru kurtki.

[Obrazek: K6lsn7U.png]
Dostosuj kolor włosów.


WYZWANIA

Stworzenie mieszkańców w Cities: Skylines II wiązało się z wieloma wyzwaniami. Niektóre z tych trudności miały charakter czysto techniczny i w głównej mierze odnosiły się do wyboru stylu graficznego, odpowiedniego kształtu, zachowywania się ubrań na modelach, gdy jest więcej warstw, czy w chwili kompresji animacji. Inne wyzwania były bardziej problematyczne, np. dopasowanie różnych rozmiarów postaci do motocykli lub animacje dzieci, aby wyglądały i zachowywały się poprawnie. Potem pozostało już tylko wybieranie takich kombinacji ubrań, które dawały realistyczny efekt i nie wyglądały zbyt dziwnie. Niezwykle wspaniałym uczuciem było sprawdzenie wszystkich możliwości posiadanego narzędzia, co w ostatecznym rozrachunku potraktowaliśmy jako zabawne wyzwanie.

W przyszłości planujemy wprowadzić więcej wariantów cech fizycznych obywateli, ubrań, kształtów i innych aspektów z tym związanych, aby dać Wam bardziej różnorodne miasta. Obejmuje one także animacje i akcesoria osób z niepełnosprawnościami i wiele, wiele więcej. Chociaż sami mamy kilka pomysłów, zawsze chętnie posłuchamy, jakich obywateli chciałbyś zobaczyć i którzy staną się Twoimi ulubionymi.

W ten sposób dotarliśmy do końca i mamy nadzieję, że spodobało się wam nasze spojrzenie za kulisy. Jutro udostępnimy ostatni dziennik z tej miniserii i omówimy w nim poradniki i doradztwo, które mogą Wam pomóc w zbudowaniu miasta marzeń.
 Podziękowali: SZyMeX
  Odpowiedz

Witaj na Cities Skylines PL!
Aby dodać odpowiedź zaloguj się, lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zalogowani użytkownicy mogą odpowiadać w wątkach

Szybka rejestracja

Możesz także skorzystać z opcji szybkiej rejestracji za pomocą facebooka.Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości