Ocena wątku:
  • 1 głosów - średnia: 5
Jak zwiększyć płynność gry? Optymalizacja Cities Skylines
#4
#4 W grze: System, FPSy, ustawienia graficzne.

No dobrze, pora więc przejść do głównej części tego poradnika, czyli: co możemy zrobić w grze czy też z grą samą w sobie, by podnieść nieco ilość naszych fps-ów?


Wyświetlanie FPS-ów:

Zacznijmy od czegoś, dzięki czemu będziemy mogli monitorować nasze fps-y. Jak to zrobić? Ano bardzo prosto. Steam posiada swój własny licznik fps-ów który możemy włączyć w jego ustawieniach:
[Obrazek: 915D71F25F4234A7E58B130A95D72E6C44215AF6]

Kiedy już możemy sprawdzać wzrost naszych klatek pora zabrać się za faktyczne działania:


Zamknij wszystkie inne programy!

Oczywista oczywistość, ale trzeba o tym powiedzieć. Każdy program działający w tle pobiera zasoby procesora i RAMu. Warto więc zamknąć ich tyle, ile tylko możemy. Dla przykładu, z włączonym Chromem w tle praktycznie nie jestem w stanie zapisać gry. Za każdym razem kończy się RAM i widzę okienko crasha.


Tryb gry/Gaming mode

Dzięki niemu większa część zasobów naszego komputera zostanie poświęcona grze. W systemie windows 10 wystarczy udać się do ustawień, wybrać "Granie" a następnie "Tryb Gry". W innych wersjach systemu trzeba będzie posiłkować się zewnętrznymi aplikacjami, chociaż w stosunku do nich byłbym nieco ostrożny. Może się okazać że więcej zasobów zabierają, niż przekazują grze..


Ustawienia graficzne:

Co można zmienić w ustawieniach aby przyspieszyć rozgrywkę? Parę rzeczy. Generalnie, tak jak już wspomniane zostało na początku poradnika, główny wpływ na płynność rozgrywki ma nasz procesor. W każdym razie część ustawień graficznych też ma wpływ:
  • Użyj rozdzielczości, która jest natywnie obsługiwana przez twoją kartę graficzną (odnosząc się do specyfikacji technicznej). Jeżeli twoja rozdzielczość nie jest na liście, użyj moda More Aspect Ratios by to naprawić.
  • Niższa rozdzielczość generalnie podwyższa fps-y, szczególnie przy starszych kartach graficznych
  • Wyłącz lub obniż cienie - skuteczne zwłaszcza przy starszych kartach graf.
  • Wyłącz ziarnistość - najbardziej skuteczne na starszych komputerach lub słabych kartach graf
  • Zmniejsz jakość grafiki - bardzo efektywne na słabych komputerach i/lub słabych kartach graficznych
  • Wyłącz VSync - obniża fps-y na niektórych konfiguracjach sprzętowych. Nowsze rozwiązania jak FreeSync lub G-Sync są zdecydowanie lepsze.
Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że ograniczenie jakości tekstur pozytywnie wpływa na zużycie pamięci RAM. Jakby nie patrzeć, zmniejszana jest w końcu ich rozdzielczość, co za tym idzie mniej ważą, a to prowadzi do mniejszego użycia RAMu. Ja na przykład (i jest to rzeczywiste moje doświadczenie, nie tłumaczenie poradnika Wink) nie byłem w stanie uruchomić gry na wysokich ustawieniach jakości tekstur, bo kończył mi się RAM. Po zmniejszeniu tego ustawienia na średnie, udało się załadować i zapisać save bez problemu. Jeżeli więc ma się małą ilość RAMu to warto rozważyć ustawienia jakości tekstur na średnie czy też niskie. Wpływ na fps-y może mieć również poziom detali, chociaż przy niskich ustawieniach zauważyłem że z mapy znika trawa i te małe kamyczki, co według mnie sprawia że całość z bliska wygląda strasznie pusto i brzydko. Cienie tak jak wspomniane wyżej, też mają znaczący wpływ na płynność. Warto więc przetestować parę ustawień, chociaż po raz kolejny powtarzam, to nie karta graficzna i ustawienia grafiki mają największy wpływ na wydajność, a procesor i jego taktowanie, ilość rdzeni itp.

Pogoda

Dynamiczna pogoda również ma wpływ na wydajność, szczególnie opady deszczu. W końcu na ulicach pojawiają się kałuże i refleksy, a to sprawia, że karta graficzna jest bardziej obciążona. Przy słabszych podzespołach warto rozważyć wyłączenie tej opcji.

NVIDIA Graphics

GeForce Experience automatycznie rozpoznaje grę. Możesz w nim podejrzeć rekomendowane ustawienia dla konkretnej karty graficznej i zastosować je w grze.

Warto jednak skorzystać również z panelu sterowania NVIDIA i tam zmienić część ustawień:
[Obrazek: s0BtkGz.png]

Powyższe ustawienia są tylko przykładowe, mi podniosły może 1-2 fpsy, ale warto tutaj zaznaczyć że mam grubo ponad 60 modów i 3700 assetsów, więc chyba nie mogę oczekiwać płynnej rozgrywki Duży uśmiech

Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na te ustawienia:
  • Tryb zarządzania energią - Preferuj maksymalną wydajność
  • Filtrowanie tekstur - jakość - Można wybrać pomiędzy ustawieniami od najlepszej wydajności do jakości, wedle uznania - znalezienia środka między płynnością a wyglądem.
  • Jeżeli posiada się laptopa z dedykowaną kartą graficzną, trzeba upewnić się, że gra wykorzystuje właśnie ją, a nie "integrę".
Każda opcja jest dokładnie opisana, warto zrobić rozeznanie i dopasować te ustawienia pod siebie.
  Odpowiedz

Witaj na Cities Skylines PL!
Aby dodać odpowiedź zaloguj się, lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zalogowani użytkownicy mogą odpowiadać w wątkach

Szybka rejestracja

Możesz także skorzystać z opcji szybkiej rejestracji za pomocą facebooka.



Wiadomości w tym wątku
RE: Jak zwiększyć płynność gry? Optymalizacja Cities Skylines - przez SZyMeX - 18-04-2020, 13:52

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości