Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
Zieleniec
#1
Zieleniec
Miasto liczące ponad 160 tysięcy mieszkańców. Kulturalne i wypoczynkowe centrum kraju (jakiego, jeszcze nie wiem [Obrazek: wink.gif]). Rocznie odwiedzane przez ponad pół miliona turystów (tendencja wzrostowa). Magnesem dla przybywających tu ludzi jest urokliwe Stare Miasto, którego najstarsze obiekty datuje się na początek XVII wieku. Do najważniejszych atrakcji turystycznych należą m.in. Łuk Wolności, ratusz i dawny Pałac Książąt Zielenieckich (obecnie Muzeum Ziemi Zielenieckiej), Pałac Biskupów (obecnie Muzeum Diecezjalne), katedra Św. Jana Chrzciciela i bazylika Św. Anny, a także funkcjonujący nieprzerwanie od 1890 roku - Cyrk Miejski. 

Zieleniec charakteryzuje się silnymi tendencjami autonomicznymi. W ostatnich badaniach przeprowadzonych na zlecenie magistratu, aż 56% mieszkańców jest zwolennikami powstania nowego państwa (ze stolicą w Zieleńcu), którego granice obejmowały by historyczny obszar Księstwa Zielenieckiego. Sytuacja ta jest powodem wielu konfliktów na linii władze samorządowe - władza centralna. W trakcie ostatnich wyborów parlamentarnych w kraju, prezydent Zieleńca oficjalnie poparł małą, nacjonalistyczną partię Wolność.

To taki mały wstęp o mieście, a teraz czas na kilka, losowych zdjęć. W kolejnych postach będzie więcej porządku i prezentacji poszczególnych dzielnic wraz z ich opisem.

1. Rynek. Po prawej stronie dawny Pałac Książąt Zielenieckich (obecnie Muzeum Ziemi Zielenieckiej), na wprost Ratusz. Po lewej katedra Św.Jana Chrzciciela.

[Obrazek: 1y46jd.jpg]

2. Główna arteria miasta "Aleja Książąt Zielenieckich". Po prawej stroni stacja kolejowa Zieleniec Główny (rocznie obsługuje ponad 3 miliony pasażerów), po lewej dworzec autobusowy (zarówno miejski jak i PKS).

[Obrazek: 20qzw4.jpg]

3. Mały Rynek z Pałacem Biskupów i pomnik Ruchu robotniczego.

[Obrazek: 2usakau.jpg]

4. Zieleniec leży nad rzeką Rabą, która dzieli historyczne dzielnice miasta. Widok na Stare Miasto z lewego brzegu. Po prawej stronie zielenieckie "City". W większości wieżowców znajdują się luksusowe hotele i wszelka infrastruktura turystyczna. 

[Obrazek: 295esg6.jpg]

5. Łuk Wolności wybudowany na początku XIX wieku - główna atrakcja turystyczna miasta. Łuk został wybudowano jako pamiątkę po czasach kiedy to Zieleniec był stolicą nieistniejącego już współcześnie księstwa. 

[Obrazek: 1686ixi.jpg]

Kolejny post będzie wieczornym spacerem po Starym Mieście, gdzie postaram się także dokładniej zarysować historię miasta! 
  Odpowiedz
#2
Ładne miasto, świetny opis. Widać, że dbasz o szczegóły ale nie ma też w tym przesady

  Odpowiedz
#3
(06-01-2016, 07:42)lulok napisał(a): Ładne miasto, świetny opis. Widać, że dbasz o szczegóły ale nie ma też w tym przesady

Dzięki!

Zapraszam Was dzisiaj na świąteczny spacer po zakamarkach zielenieckiego Starego Miasta.

1. Rynek w Zieleńcu

Siedzibą władz miejskich jest ratusz. To tam, od 2015 roku urzęduje obecna pani prezydent miasta Alicja Grande. Córka włoskich imigrantów, którzy do Zieleńca przybyli po II wojnie światowej. W wyborach 30 letnia Grande pokonała, związanego z nacjonalistyczną partią Wolność, Roberta Zelmana. Do głównych punktów programu nowej pani prezydent można zaliczyć wprowadzenie darmowych (opłacanych ze środków miasta) posiłków dla wszystkich uczniów, budowę pierwszej linii metra, dokończenie budowy autostradowej obwodnicy miasta i rozbudowę lotniska. Przeciwnicy zarzucają jej zbyt lewicowe poglądy, a także kontrowersyjne działania. Jednym z nich był udział w rozbieranej sesji zdjęciowej do kalendarza charytatywnego „Pieskie życie” zbierającego fundusze na leczenie starszych zwierząt znajdujących się w zielenieckim schronisku.

[Obrazek: 24vtgcp.jpg]

2. Mały Rynek z pomnikiem Ruchu robotniczego

Od kiedy Zieleniec stracił status stolicy coraz częściej pojawiały się głosy o powołaniu nowego, wolnego kraju, który swoim zasięgiem miał obejmować historyczne tereny przedwojennego Księstwa Zielenieckiego. Dla władz centralnych jest to spory problem, ponieważ nacjonalistyczne ruchy, nawołujące do niepodległości stanowią poważną siłę polityczną w regionie, do tego stopnia, że jeden z ich przedstawicieli otrzymał mandat posła w sejmie narodowym. Dla kraju, Zieleniec i okolice to cenny region, który wytwarza sporą część krajowego PKB. Dość powiedzieć, że roczne przychody miasta z samej turystyki wynoszą ponad 250 milionów złotych!

[Obrazek: 2i6z9cz.jpg]

3. Dworzec Zieleniec Śródmieście

Wybudowany w 1889 roku gmach to jeden z największych dworców kolejowych w kraju. Miejsce, które w historii miasta zapisało się wyjątkowo krwawo. To tutaj w 1991 roku doszło do najkrwawszego zamachu w historii. 4 listopada 1991 roku, w popołudniowym szczycie komunikacyjnym terroryści z grupy Wolność (nieoficjalnie związani z nacjonalistyczną partią o tej samej nazwie, która obecnie zasiada w radzie miasta) zdetonowali 3 ładunki wybuchowe pod znajdującymi się na torach składami. W wyniku eksplozji zniszczeniu uległy 2 (z 3) peronów i 4 pociągi znajdujące się akurat na stacji. Łącznie zginęły 374 osoby, blisko 1 000 zostało rannych. Do dziś 68 osób uznaje się za zaginione. W efekcie dworzec przez ponad 20 lat był wyłączony z ruchu. Dopiero w 2012 roku władze miejskie w porozumieniu z przewoźnikami kolejowymi postanowiły ponownie uruchomić obiekt. Obecnie zatrzymują się tu pociągi kursujące m.in. na lotnisko.

[Obrazek: 4q0xth.jpg]

4.Widok na Stare Miasto od północy i biurowiec Zefir

Po prawej stronie znajduje się pierwszy w mieście „drapacz chmur” (rok budowy: 1985 rok). Liczący 20 pięter biurowiec to m.in. siedziba partii Wolność. Jest to ugrupowanie, oficjalnie założone w 2000 roku, przez Roberta Zelmana. Władze centralne negują legalność istnienia partii, jednak do tej pory wszelkie wnioski o jej delegalizacje były oddalane przez sąd administracyjny. Głównym, chociaż nie jedynym, postulatem partii jest utworzenie niezależnego Państwa Zielenieckiego. Liderów „Wolności” oskarża się o znajomość z członkami grupy terrorystycznej odpowiedzialnej m.in. za zamach na dworcu śródmiejskim w 1991 roku. Do tej pory nie udowodniono im jednak oficjalnie żadnych związków z nielegalną działalnością. Ugrupowanie cieszy się umiarkowanym poparciem na poziomie około 20% (w wyborach samorządowych). Posiada 4 przedstawicieli w 20 osobowej radzie miasta.

[Obrazek: x1jdwk.jpg]

5. Łuk Wolności

Wybudowany w latach 20. XX wieku łuk był demonstracją siły i niezależności, jaką przed II wojną światową cieszyło się Księstwo Zielenieckie. Na ścianach umieszczone są cztery płaskorzeźby, które przedstawiają dwie sceny z walki o niepodległość i dwie sceny radości z niepodległości. Po wojnie, kiedy Zieleniec został przyłączony do reszty kraju pomnik otrzymał nazwę Łuku Narodowego. W jego okolicy odbywało się większość obchodów uroczystości państwowych. W 1991 roku uchwałą rady miasta pomnik odzyskał swoją pierwotną nazwę. Po zamachach terrorystycznych z tego samego roku, na bocznych ścianach kolumn, zamontowano dwie tablice: „Apel o pokój” i „Apel o pojednanie”, które zawierają imiona i nazwiska wszystkich zidentyfikowanych ofiar tragicznych wydarzeń.

[Obrazek: rbilmr.jpg]
 Podziękowali: Petro
  Odpowiedz
#4
Fajny opis, lubię miasta z historią, niestety sam nie jestem w tym zbyt dobry Frown .może w następnej części opiszesz ruch uliczny i KM, zawsze mnie ciekawiło jak inni rozwiązują problemy z korkami Smile
  Odpowiedz
#5
(06-01-2016, 18:15)Brind napisał(a): Fajny opis, lubię miasta z historią, niestety sam nie jestem w tym zbyt dobry Frown .może w następnej części opiszesz ruch uliczny i KM, zawsze mnie ciekawiło jak inni rozwiązują problemy z korkami Smile

Jasne! A więc będzie to mini wpis o transporcie w Zieleńcu.

Komunikacja miejska w Zieleńcu opiera się na transporcie kolejowym. W każdej większej dzielnicy znajduje się dworzec kolejowy połączony z dworcem głównym. Przy dworcach lokalnych znajdują się mini pętle autobusowe, które dowożą pasażerów (tak by każdy mógł wygodnie dostać się do pociągu). Istnieją także połączenia autobusowe pomiędzy dzielnicami, których nie łączy żadna linia kolejowa. 

1. Dworzec w dzielnicy Wzgórza Mileszki

[Obrazek: flelg2.jpg]

W centrum tuż obok dworca Zieleniec Główny znajduje się autobusowe centrum przesiadkowe. Z niego odjeżdżają autobusy miejskie (w tym momencie kilka linii), które łączą całe centrum, Stare Miasto i dzielnice pozbawione stacji kolejowych. 

2. Autobusowe centrum przesiadkowe

[Obrazek: i2q8bb.jpg]

Istnieje także jedna linia metra, który łączy lotnisko i Park sportu i rekreacji z centrum, ale nie posiada większego znaczenia w całym układzie komunikacyjnym.

3. Międzynarodowy Port Lotniczy Zieleniec

[Obrazek: 2nu54t1.jpg]

Jeżeli chodzi o drogi - zabudowa Starego Miasta jest bardzo ciasna, dlatego wprowadzony został tam zakaz ruchu samochodowego (poza mieszkańcami). Większość głównych dróg posiada bus pasy. 

4. Autostradowa Obwodnica Zieleńca

[Obrazek: xo07k2.jpg]

Ważną inwestycją, które jest obecnie realizowana to budowa Autostradowej Obwodnicy Zieleńca. Do zamknięcia ringu brakuje w tym momencie dwóch odcinków. Do tej pory w ramach inwestycji powstało kilka mostów, wiadukty, tzw. koniczynki oraz jeden tunel. 

5. Rondo im. Narodów Zjednoczonych

[Obrazek: 2uo5kqo.jpg]

Charakterystycznym elementem zielenieckiego krajobrazu są... ścieżki rowerowe. Wszędzie, gdzie istnieje taka możliwość powstają ścieżki. W ramach projektu Rowerowy Zieleniec wybudowano m.in. trasę W-Z i P-P. Magistrat wprowadził także specjalne zachęty dla mieszkańców do korzystania z rowerów. 

6. Główny dworzec kolejowy w dzielnicy Nowe Miasto 

[Obrazek: 20iic8h.jpg]

7. A taki przyjemny widoczek wita turystów odwiedzających Zieleniec samolotem!
 
[Obrazek: x60ld1.jpg]
  Odpowiedz
#6
W Zieleńcu wielkie wydarzenie! Uroczyste otwarcie pierwszej nowoczesnej hali widowiskowo-sportowej w regionie. Nowy obiekt może pomieścić nawet 13 tysięcy widzów (w przypadku koncertu) i blisko 10 tysięcy w przypadku wydarzeń sportowych. W ramach otwarcia zorganizowano koncert międzynarodowej gwiazdy, w trakcie którego hala była wypełniona co do jednego miejsca! Zapraszam was na fotorelacje z tego wydarzenia. 

1. Hala widowiskowo - sportowa Slovnaft Arena. Duży gmach po prawej stronie to hala sportowa wybudowana w 1990 roku w trakcie przygotowań do Igrzysk Olimpijskich. Ostatecznie po krwawych zamachach z 1991 roku, impreza została przeniesiona do Atlanty. 

[Obrazek: 2czt5hu.jpg]

2. Hala Slovnaft Arena tuż po zakończeniu koncertu. Wydarzenie było wyzwaniem także dla komunikacji miejskich. Na szczęście udało się uniknąć potężnych korków i wszyscy uczestnicy sprawnie wrócili do domów i hoteli. 

[Obrazek: 33jofv9.jpg]

3. Na zdjęcie załapał się też autobus miejski w tęczowych barwach. Jest to zapowiedź Zieleniec Pride 2016. Kilkanaście miejskich autobusów oraz 10 składów kolei miejskiej zostało z tej okazji przyozdobionych w tęczowe kolory. 

[Obrazek: dq4v49.jpg]

4. W trakcie koncertu doszło do niebezpiecznego zdarzenia - na sąsiednim stadionie wybuchł groźnie wyglądający pożar. Na szczęście w obiekcie znajdowała się tylko ochrona, która szybko wezwała straż pożarną, a ogień nie wyrządził znaczących szkód. Incydent nie wpłynął na imprezę odbywającą się z okazji otwarcia sąsiedniej hali. 

[Obrazek: 33ae5cj.jpg]

5. Na koniec zdjęcie akcji gaśniczej na stadionie przy Alejach Wolności.
 
[Obrazek: 2yxnj4i.jpg]
  Odpowiedz
#7
Fajnie to wygląda Duży uśmiech. Mam pytanie dotyczące tych tłumów. Czy ten obiekt działa z rozszerzeniem matchday?
  Odpowiedz
#8
to efekt modu Rushour
  Odpowiedz
#9
Dokładnie tak. Tłum przy obiekcie to mod Rushour.

Wysłane z mojego m2 przy użyciu Tapatalka
  Odpowiedz
#10
Taki niesamowity spektakl mogli podziwiać na niebie ubiegłej nocy mieszkańcy i turyści w Zieleńcu. Zorza polarna była widoczna w całym regionie, a jej pojawienie przyciągnęło wielu obserwatorów i fotografów żądnych wykonania wyjątkowych zdjęć. W lokalnych mediach pojawiła się także informacji o nagłej śmierci Roberta Zelmana - lidera nacjonalistycznego ugrupowania Wolność - jednego z najważniejszych lokalnych polityków. Obserwatorzy sytuacji w regionie mówią jasno - śmierć umiarkowanego Zelamana może być początkiem przejęcia władzy w partii przez członków bardziej radykalnych grup i w konsekwencji doprowadzić do destabilizacji w regionie i kolejnej próby referendum niepodległościowego. Więcej informacji już wkrótce!

1. Widok ze Starego Miasta.
[Obrazek: m939g3.jpg]

2. Widok na zorzę z ratuszowej wieży.
[Obrazek: 29aw301.jpg]
  Odpowiedz

Witaj na Cities Skylines PL!
Aby dodać odpowiedź zaloguj się, lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zalogowani użytkownicy mogą odpowiadać w wątkach

Szybka rejestracja

Możesz także skorzystać z opcji szybkiej rejestracji za pomocą facebooka.



Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości